+48 513 107 753 | tel./fax 24 268 04 48, 24 268 66 81
Przekaż 1% dla CPP METANOIA i pomóż pomagać! KRS: 0000343876 - - to tak mało a tak dużo! Dziękujemy!

Strategie osiągania celów

Kategoria - Artykuły

Każdy z nas wyznacza sobie cele, do osiągnięcia których dąży. Niektóre z nich są krótkoterminowe, inne – długoterminowe. Takie czy inne, za każdym razem są dla nas ważne. Czasem udaje się je nam osiągnąć, innym razem nie. Od czego zatem zależy sukces?

Z pewnością od naszej wewnętrznej motywacji, determinacji, często –  wsparcia najbliższych i w bardzo dużym stopniu – od prawidłowego sformułowania celu.

Poniżej znajdują się wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo sformułować cel i ułatwią jego realizację.

Krok 1: Na początku zastanów się czego chcesz

– Upewnij się, że Twój cel wyraża to czego Ty pragniesz, a nie to czego oczekują od Ciebie inni, np.: rodzice, ponieważ sukces w ogromnym stopniu zależy od wewnętrznej motywacji i przekonania.

– Ponadto, upewnij się że Twój cel jest sformułowany w taki sposób, iż wyraża to czego pragniesz a nie to czego chcesz uniknąć. Wyraź go pozytywnie, wyrzuć słowo „nie”, np. zamiast „nie będę palić”, postanów: „rzucę palenie”. Dzięki temu realizacja celu będzie o wiele przyjemniejsza.

– Przy formułowaniu celu lepiej nie używać czasowników w formie ciagłej, np.: zamiast : ”będę się odchudzać” – postanowić: „schudnę”, „będę robił…” – „zrobię, wykonam, napiszę”,  itp.

Krok 2: Zdrowy rozsądek

– Abyś mógł osiągnąć swój cel i nie skazywał się na samym początku na porażkę, zastanów się czy jest on realistyczny. Jeśli właśnie zacząłeś pracę, nie stawiaj sobie za cel bycie najlepszym pracownikiem po 2 tygodniach od zatrudnienia. A jeśli dopiero zaczynasz się odchudzać, nie wymagaj od siebie, żeby w przeciągu miesiąca zrzucić 15 kg. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnej frustracji.

Krok 3: Analiza przeszkód

– Upewnij się, że Twój cel jest sformułowany w taki sposób, że jego realizacja zależy wyłącznie od Ciebie a nie od innych ludzi lub czynników zewnętrznych. Jeśli wyznaczyłbyś sobie cel: „znajdę pracę”, podczas jego realizacji szybko okazałoby się, że w tej sprawie jesteś uzależniony od zbyt wielu zmiennych, na które nie masz wpływu,  takich jak rynek pracy, konkurencja, pracodawca, itp.

– Sprawdź, czy istnieją jakieś inne przeszkody w jego realizacji? Czy nie wchodzi on w konflikt z Twoim innym celem, np.: z jednej strony chciałabyś schudnąć, a z drugiej strony –  jedzenie słodyczy jest dla Ciebie sposobem na rozładowanie stresu i okazją do spotkania z przyjaciółmi.

Krok 4 : Bądź konkretny:

– Im bardziej konkretny będzie Twój cel, tym łatwiej przyjdzie Ci jego osiągnięcie. Możesz  też wyznaczyć datę ostatecznej jego realizacji.

Np.: jeśli zamierzasz bardziej efektywnie szukać pracy, nie obiecuj sobie: ”będę bardziej przykładał się do szukania pracy”, bo co to znaczy „bardziej przykładał się?”. Określ konkretnie co zrobisz, np.: „przeznaczę 3 godziny dziennie na szukanie pracy, będę szukał ofert w Internecie, wysyłał cv i przeglądał gazety z ogłoszeniami.”

Krok 5: Wskaźniki osiągnięcia celu:

Zastanów się, po czym poznasz, że Twój cel został osiągnięty:

– jakie będą wskaźniki zewnętrzne, tzn. co się zmieni w Twoim otoczeniu, jakie będą zewnętrzne efekty, np.: to, że po schudnięciu w końcu będziesz mogła chodzić w ubraniach w rozmiarze 38,

– jakie będą wskaźniki wewnętrzne – jak się będziesz się czuła, co będziesz myślała, widziała, itp.

Krok 6: Dodatkowe zasoby

– Zastanów się jakimi zasobami, które mogą być pomocne w osiągnięciu celu, dysponujesz. Mogą to być umiejętności, wiedza, cechy charakteru, wsparcie bliskich, itp. Zawsze warto z nich skorzystać.

– Przeanalizuj też, jakich dodatkowych zasobów czy umiejętności potrzebujesz do realizacji swojego celu? Jak możesz je zdobyć?

Może w swój plan odchudzania warto wtajemniczyć przyjaciółkę, która będzie Cię wspierała w działaniach?

Krok 7  : Przygotuj plan:

– Zastanów się, jak chcesz zrealizować swój cel, przemyśl jaki będzie twój pierwszy krok i co musisz zrobić, aby go zrealizować? Jaki będzie krok 2-gi, itd.

Po zrealizowaniu każdego z etapów możesz sprezentować sobie nagrodę, np.: kupno ulubionej książki, wyjście do kina czy na koncert.

Krok 8 : Pozytywny obraz

Wyobraź sobie siebie po osiągnięciu wybranego celu – to ułatwi podjęcie zobowiązania i z pewnością podziała mobilizująco.

Zatem… działaj!

Powodzenia

Olga Mrozowska